Pomozte miminku rozlišovat den a noc


Krásný den, maminky,

určitě jste už slyšely, že novorozená miminka někdy mají přehozené dny a noci – tj. že některá miminka spí hodně přes den a potom moc nespinkají v noci.

Proč to tak je? – ve skutečnosti jde o to, že jejich biologické hodiny nefungují tak jako biologické hodiny staršího miminka nebo batolete.

Často se na sociálních sítích spánkových trenérek objevuje informace o tom, že se dětem od narození má zatemňovat i na denní spánek, a že opak je jenom mýtem, protože tma pomáhá zvyšovat produkci melatoninu. (bohužel to není pravda)

Pojďme se tedy trochu podívat na to, jak to vlastně u miminek do cca 12. týdnů funguje:

Kdy, jak často a jak dlouho spíme je primárně ovlivňováno cirkadiánním rytmem, který je řízen našimi biologickými hodinami (ty řídí všechno v našem těle).

Cirkadiánní rytmus je ovlivňován mnoha faktory, z nichž nejdůležitější je denní světlo. Takže nejlepším způsobem jak jej regulovat je prostřednictvím dostatku přírodního denního světla, i když třeba venku nesvítí sluníčko.

Melatonin je hormon, který přímo nenavozuje spánek, ale pomáhá nám relaxovat, cítit se ospale a zlepšovat kvalitu spánku. (Pozn. ano, tma pomáhá zvyšovat produkci melatoninu, ale v noci, a u starších miminek.)

Tento hormon se miminkům nezačíná automaticky vnitřně produkovat a dokonce se nezačíná tvořit až do cca 12ti týdnů jejich života. (Zdroj: Acuna-Castroviejo et al, 2014, Extrapineal melatonin: Sources, regulation and potential functions)

Ačkoliv se tedy miminka nevytváří svůj vlastní endogenní (vnitřní) melatonin do cca 3. měsíce života, vystavování malých miminek 12 hodinám denního světla a 12 hodinám tmy, spolu se sociálními podněty v podobě zvýšené vhodné stimulace během dne a snížené aktivity a stimulace v noci, pomáhá regulovat rytmus spánku a bdění.

Není tedy důvod zatemňovat miminkům do 12 týdnů věku při denním spánku. Nevytváří si svůj melatonin a cílem v tomto věku je pomoci miminku regulovat jeho biologické hodiny, a tím rozeznat den a noc. Naopak zatemňování na denní spánek může tento proces jen prodloužit.

PS: chápu, že dětský spánek je fascinujícím oborem, je to jeden z důvodů proč jsem se o něj začala zajímat a studovat. Je třeba k němu ale přistupovat s respektem a pokorou, abychom nesprávnými informacemi miminkům a maminkám spíše neublížili.

Mým přáním, ale i plánem je, aby se k vám, maminkám, dostávaly pouze kvalitní a vědecky podložené informace – abyste mohly být více v klidu, více věřily svým mateřským schopnostem a mohly si užívat času s miminkem – a nemusely se stresovat kvůli špatným informacím a hloupým radám. 🥰